Epilepsie
Poměrně malý počet bulíků trpí epileptickými záchvaty, pokud už se nějaký najde, tak k projevení dochází obvykle mezi 6. a 18. měsícem věku.
1) primární epilepsie – záchvaty, jejichž příčina je v onemocnění mozkové tkáně
2) sekundární epilepsie – záchvaty v důsledku onemocnění jiných orgánových systémů
3) idiopatická epilepsie – záchvaty bez detekovaného příčinného onemocnění, tedy pouze funkční deficit mozku
Mezi hlavní charakteristické rysy epileptických záchvatů patří ztráta sebekontroly, náhlý začátek a náhlý konec záchvatu a fakt, že projevy záchvatů bývají většinou stejné.
U psů byly popsány tři typy záchvatů:
1) petit-mal (malý záchvat) – vyskytují se pouze křeče určitých skupin svalů na hlavě, krku a také jsou pozorovány žvýkací pohyby čelistí s tvořením většího množství slin. Záchvat trvá několik málo minut a nezanechává žádné stopy na chování psa.
2) grand-mal (velký záchvat) – u psů je nejčastější. Začíná žvýkáním a sliněním, příznaky se stupňují, pes začíná být neklidný a pohybuje se do kruhu. Objeví se křeč svalů, následuje pád zvířete doprovázený plovacími pohyby končetin. Následuje pomalé uvolnění křeče.
3) status epilepticus – vznikne spojením několika za sebou jdoucích velkých záchvatů nebo je to jeden velmi prodloužený velký záchvat.
Vyšetření
- EEG (elektroencefalografie) – je snímána bioelektrická aktivita mozku pacienta povrchovými elektrodami. Metoda je založena na tom, že neurony (mozkové buňky) jsou zdrojem synchronizovaných pravidelných elektrických impulsů, hodnotí se jejich frekvence a amplituda.
- CT (počítačová tomografie) – metoda, která pomocí RTG záření umožňuje zobrazení vnitřních orgánů.
- MRI (magnetická rezonance) – můžeme získat řezy určité oblasti těla a např. je spojit do 3D obrazu požadovaného orgánu.
Řešení
– antiepileptické léky, jejich vysazení může být zváženo, pokud pes více než jeden rok neměl záchvat.