Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kulhání Obrazek

 

 

 

 

Protože jsou bulíci tak silně osvalení, mají vrozenou náchylnost k natržení šlach, vazů, k výronům, zhmoždění či vymknutí.

 

Některá ortopedická onemocnění vedou k velmi specifickým typům kulhání (luxace patelly, přetržené kolenní vazy). Další možností vzniku kulhání jsou abnormální biomechanické poměry končetiny bez výrazného vzniku bolestivosti (některé růstové problémy u štěňat velkých plemen, nenormální zakřivení nebo zkrácení končetiny).

 

 

Diagnostika kulhání

 

Kulhání je odchylka od fyziologického pohybu, způsobená patologickým procesem. Projevuje se porušením harmonického průběhu kmitu a podpěru.

 

- slabé – viditelné pouze v klusu

- střední – v klidu končetinu nadlehčuje, v kroku a klusu je zřetelné kulhání

- silné – v pohybu nezatěžuje končetinu vůbec

 

Nejdříve psa posoudíme v klidu, jak stojí na tvrdé rovné podložce a důkladně prohmatáme všechny končetiny od shora až dolů. Mechaniku pohybu hodnotíme v kroku a v klusu – z boku, zezadu a zepředu.  

 

 

Luxace pately

 

= vykloubení čéšky

 

K tomuto onemocnění mají bulíčci dědičný sklon. Klinicky se objevuje již ve stáří 4 – 6 měsíců věku, příznaky závisí na stupni postižení, hodnotí se stupněm 0 – 4. Jedná se o onemocnění kolenního kloubu, příčinou je strmé postavení hlavice kloubu na krčku Obrazekfemuru (stehenní kosti), tím je změněna osa natahovače stehna a proto dochází k vymknutí. Další z příčin může být i ztráta normální pružnosti a oslabení vazů či nedostatečné vyvinutí kloubní hlavy. Může být vrozená (zděděná) nebo získaná (způsobená zraněním). Mezi klinické projevy patří nadlehčování končetiny, střídavé až permanentní kulhání. Terapie je konzervativní (medikamentózní léčba) a chirurgická (hlavně u těžších stupňů luxace – operace kolenního kloubu). Vyšetření se provádí nejdříve v jednom roce. 

 

 

 

 

 

 

DKK (dysplazie kyčelního kloubu, HD)

 

Mezi moderními plemeny patří bulteriér k nejzdravějším, co se kyčlí týče. DKK je vývojová vada (není tedy přítomna v době narození štěněte, ale k vývoji dochází až během růstu), existují zde dědičné predispozice a záleží i na vlivech vnějšího prostředí (výživa, stupeň zatížení, rychlost růstu, hmotnost, osvalení). Je to morfologická anomálie kloubní jamky a deformace kloubní hlavy femuru (stehenní kosti). Částečně se dá ovlivnit výživou a způsobem chovu. Již u půlročních štěňat lze pozorovat příznaky jako je neochota k vstávání, snadná unavitelnost, kulhání, neochota vyskočit do výšky. U starších psů obtíže při vstávání či drobivá chůze. Může dojít k luxaci (úplnémuObrazek vykloubení) nebo subluxaci (částečnému vykloubení) hlavice femuru. Tato vada se posuzuje dle RTG snímků v rozmezí stupňů 0 – 4. RTG je možno provádět až po úplném ukončení vývoje kostry, tedy od 12 měsíců stáří. DKK je prakticky nevyléčitelná, můžeme zmírnit její průběh (omezení zátěže, podávání chondroprotektiv či antiflogistik). Jednou z možností řešení je odstranění hlavice a krčku kyčelního kloubu Jedinou prevencí je vyřazování postižených jedinců z chovu.  

 

 

 

 

- Chara Trojský kůň - nar. 14. 1. 2005, fenka, bílá se znaky - DKK 1/1 (MVDr. Jan Nytra)

 

- Carmen Lilly Soll Bull - nar. 6. 6. 2009, fenka, tricolor - dyspalzie obou kyčlí (MVDr. Václav Vozák ml.), RTG snímek dysplazie Lilly

Obrazek